فرآیند ترموود از منظر مولکولی

 

چوب خام از نظر مولکولی دارای پیوند های هیدروکسیل OH است که موجب جذب آب به درون بافت های چوب می گردد.

با خشک کردن چوب به روش های متداول، مولکول های آب H2O از بافت چوب خارج شده و رطوبت داخل چوب به حدود ۱۰ درصد کاهش می یابد.

در فرآیند ترمووود، با شوک حرارتی حدود ۲۰۰ درجه سانتیگراد که بر روی چوب های خشک شده صورت می گیرد، پیوند های هیدروکسیلی گسسته شده و از این پس دیگری فاکتوری برای جذب آب به داخل بافت چوب وجود ندارد. با قرار گرفتن آب در مجاورت چوب ترمووود، به صورت سطحی بر روی چوب نفوذ کرده و به سرعت تبخیر می شود.

کاربرد ترمووود:
چوبهای ترمو با 168 گونه چوب، برای فضاهایی که در شرایط جوی همچون سرما و گرما و بارندگی و رطوبت و حشرات و UVآفتاب  قرار دارند قابل استفاده می باشند که از آن جمله می توان نمای بیرونی ساختمان ،کف محوطه های باز(دکینگ)، پل، فلاور باکس، کنار استخر، آلاچیق، پرگولا،  سونا، کلبه و ویلای چوبی و... را نام برد.

این سازه ها از چوب های فراوری شده فنلاندی ساخته شده و در ابعاد و اندازه های بزرگ جهت ساخت سازه هایی همچون ساختمان ورزشی و آموزشی و مسکونی و ...کاربرد دارند.
این سازه ها از پیش طراحی شده نیستند و توسط مشتری طراحی شده و و سپس در کارخانه ساخته و در محل پروژه همچون یک سازه  پیش ساخته نصب می شوند.
ایمنی آنها در مقابل زلزله و مقاومت بالایشان در مقابل شرایط جوی و همچنین وزن بسیار پایینشان در مقایسه  با سایر مصالح ساختمانی، باعث شده تا بتوانند جایگزین مناسبی برای سایر مصالح ساختمانی باشند.